Pompy ciepła cieszą się co raz większym zainteresowaniem wśród osób, które szukają odpowiedniego rozwiązania by ogrzać nowo budowane domy, oraz wśród tych, którzy pragną zmodernizować dotychczasowe systemy grzewcze. Gruntowe pompy ciepła typu solanka – woda charakteryzują się wysokim współczynnikiem efektywności energetycznej, co powoduje, że są jednym z najtańszych sposobów ogrzewania budynków. Powszechnie wiadomo iż systemy oparte na pompach gruntowych charakteryzują się wysokimi kosztami inwestycyjne dlatego jako dolne źródło oprócz Ziemi zaczęto również wykorzystywać powietrze. Przy powietrznych pompach ciepła rezygnuje się z wykonywania odwiertów w głąb ziemi dlatego koszty inwestycyjne znacznie maleją. Choć powietrzne pompy ciepła nie są tak wydajne jak te gruntowe to z pewnością ich zaletą są niższe nakłady pieniężne na zakup całego systemu grzewczego.
Nowoczesne inwerterowe powietrzne pompy ciepła np.Viessmann Vitocal 200-S lub Panasonic Aquarea T-CAP,są sukcesywnie udoskonalane. Wydaje się iż w niedalekiej przyszłości są w stanie z powodzeniem wyprzeć z kotłowni tradycyjne kotły na paliwa stałe i gazowe. Najlepsze współczynniki sprawności uzyskuje się przy zastosowaniu ogrzewanie powierzchniowego niskotemperaturowego takiego jak ogrzewanie podłogowe czy ścienne.
Moc powietrznych pomp ciepłą wraz ze spadkiem temperatury spada. Rośnie natomiast zapotrzebowanie na ciepło budynku jak pokazuje wykres poniżej.
Moc pomp powietrznych nie jest wystarczająca do ogrzanie budynków w niższych temperaturach, dlatego w urządzeniach tych montuje się grzałki elektryczne wspomagające urządzenie przy wyższym zapotrzebowaniu na ciepło. Zazwyczaj temperaturę włączenia się dodatkowej grzałki projektuje się na ok -5°C do -8°C (punkt równowagi). W sezonie grzewczym poniżej temperatury -5°C było zaledwie 4% czasu(woj. Śląskie 2009 r.),dlatego udział grzałki elektrycznej w ogrzewaniu domu stanowi średnio ok 3%.
Koszty ogrzewania domu o pow. 140m2 z zapotrzebowaniu na ciepło 8kW i ogrzewaniem podłogowym wyniosą średnio ok.2500zł rocznie.
Pompa ciepła a inne źródła energii.
Analizę opłacalności powietrznych pomp ciepła przeprowadzono opierając się na pompie Alezio firmy De Dietrich.
Pomiary przeprowadzono porównując koszty uzyskania 1 kWh z pompy ciepła, kotłów gazowych i olejowych.
Przyjęto cenę wyprodukowania 1kWh:
• Dla pompy ciepła 0.60zł
• Dla kotła gazowego kondensacyjnego i niskotemperaturowego odpowiednio 0,23zł i 0,27zł
• Dla kotła olejowego kondensacyjnego i niskotemperaturowego odpowiednio 0,39zł i 0,40zł
Wo – wskaźnik opłacalności, jeśli Wo>1 to zastosowanie pompy ciepła jest ekonomicznie uzasadnione
COP – współczynnik efektywności pomy ciepła
Budynek z ogrzewaniem podłogowym:
Tab 1.Wskaźnik opłacalności Wo dla różnych źródeł energii w stosunku do pompy cierpła przy temp zasilania 35°C
Jak pokazuje tabela ogrzewanie powietrzną pompą ciepła „Alezio” jest ekonomicznie uzasadnione nawet w stosunku do kondensacyjnych kotłów gazowych. Dla temperatury zasilania 35°C pompa pracuje bardziej oszczędnie aż do temperatury -15°C.
Budynek z ogrzewaniem grzejnikowym:
Tab .Wskaźnik opłacalności Wo różnych źródeł energii w stosunku do pompy cierpła przy temp zasilania 45°C
Jak wynika z tabeli pompa ciepła „Alezio” jest bardziej oszczędna od kotłów olejowych, dlatego z powodzeniem może być zastosowana w modernizacji systemu grzewczego gdzie wcześniej źródłem ciepła był olej opałowy a nośnikiem energi są grzejniki.
Zajmujemy się montażem instalacji grzewczych, sanitarnych i odnawialnych źródeł energii od 1990r. Dzięki doświadczeniu, które zdobyliśmy możemy pomóc inwestorom w doborze odpowiedniego systemu grzewczego w zależności od indywidualnych preferencji i oczekiwań. Montujemy pompy ciepła na terenie Śląska i Opolszczyzny (pompy ciepła Gliwice, pompy ciepła Śląsk). Za darmo wycenimy inwestycję i odpowiemy na wszystkie pytania.